המשוגעים לתפעול והאחזקה: חברת COR מנסה לגרום לאדריכלים לתכנן חכם יותר

המשוגעים לתפעול והאחזקה: חברת COR מנסה לגרום לאדריכלים לתכנן חכם יותר

במקרה הטוב הם מוזנחים עד שהבנייה הושלמה, במקרה הרע הם לא קיימים בכלל – חברת COR רוצה לשלב את היבטי התפעול והתחזוקה (Operation & Maintenance) החל מתחילת תהליך התכנון, ולשלבם כבר בשלב הפרוגרמה תוך בחינת עלויות התפעול כבר בשלבי הפרויקט הראשוניים. המטרה: להביא את  שירותי התפעול והתחזוקה לשיח התכנוני, ולהזכיר לנו ששירותים אלו מגדירים את איכות חווית המשתמשים מהבניין באותה מידה כמו העיצוב האדריכלי שלו.

העוסקים בתחום, בייחוד המתכננים והקבלנים, מבינים כי קיים פער משמעותי בין הפרוגרמה הראשונית בשלבי התכנון המוקדמים למה שקורה אחר כך בשלב ההפעלה, קצת אחרי סוף הבניה.
שילוב של היבטי התפעול והתחזוקה כבר משלבי התכנון תורמת באופן ישיר לתוחלת החיים של הבניין, כשזו יכולה לחרוג משמעותית ממה שצפו בשלבי הייזום. דוגמה טובה לכך היא שאף אחד מאיתנו לא ציפה שבשנת 2021 עוד נפגוש בנייני רכבת מיושנים משנות ה-60 בערים המרכזיות של ישראל.
על דבר אחד מסכימים כולם בפה אחד: אם היה אפשר לדמות את אופן הפעלת הבניין כבר בשלבים מוקדמים ולראות את מחזור החיים שלו הדברים היו נראים אחרת. אם היה ניתן לדעת כמה תעלה החלפה של מערכות המבנה, אילו רכיבים בבניין ישחקו ומתי, ובמקרה של עירוב שימושים – מאיפה תכנס משאית ההספקה, ולאיזה כיוון יופנו ריחות השווארמה מדי יום בשעות הצהריים. אילו היה אפשר לדעת אילו משאבים וכוח אדם נצטרך כדי לתחזק ולתפעל – כנראה שהתכנון היה נראה אחרת. "את כל הסוגיות הללו פוגשים היזמים רק בסוף הבניה – כשהמבנה כבר עומד, בזמן מאוחר מדי כדי להשפיע באמת. בשביל להרכיב את הפאזל הסבוך הזה כבר בשלבים מוקדמים, נדרשים זוג עיניים מקצועיות ומנוסות, שיראו את התכנון וילוו אותו", מדגיש מנכ"ל החברה, מר יואב פורר.

חסכון בעלויות התכנון והבנייה אומנם יכולים להיות מפתים מאוד בטווח הקצר, אך עלולים לעלות למפעיל הרבה בטווח הארוך. באמצעות תכנון מושכל של התפעול והתחזוקה, המגובה בידע וניסיון במעל 20 דיסציפלינות שונות, מובאים לשולחנם של המתכננים והיזם שיקולים שאף אחד לא טרח לעצור ולחשוב עליהם, כגון:

  • בחירת מערכות וחומרי גמר תוך בחינה עלויות התחזוקה שלהם.
  • הפרדת השימושים באופן אופטימלי כדי להיטיב עם הדיירים והסוחרים.
  • בניית הסכמי אחריות ושירות ארוכי טווח עם ספקים ויצרני מערכות.
  • ביצוע תחזוקה בצורה פשוטה, בטוחה, משתלמת ופרקטית – במינימום הפרעה למשתמשי המבנה.

חברת ייעוץ תפעול ואחזקה מנוסה כמו COR יכולה לייעץ ללקוחות כיצד לשלב את היבטי התפעול והתחזוקה בתכנון המבנה, ולספק תוכנית אסטרטגית ארוכת-טווח המתאימה לצרכים הספציפיים של היזם או הבעלים של הפרויקט, בלי קשר לסוגו או
הגיע הזמן שהאדריכלים והיזמים כאחד יבינו את הערך של "בינוי תומך תפעול" כחלק מהותי בתכנון ופיתוח המבנה.

Call Now Button