מתחם הנורית: פרויקט הפינוי-בינוי הגדול והעמוס ביותר בירושלים יוצא לדרך

אחרי דחיית כל ההתנגדויות: הותמ"ל אישרה את פרויקט פינוי-הבינוי במתחם נורית בקרית מנחם בירושלים, הכולל 1,700 יחידות דיור, שיוקמו ב-19 בניינים חדשים בגובה 34-10 קומות

פורסם בתאריך: 18.10.20 18:58 באתר "כל העיר"

פרויקט הפינוי-בינוי הגדול והעמוס ביותר בירושלים יוצא לדרך. אחרי דחיית כל ההתנגדויות לתוכנית הגרנדיוזית, הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) אישרה ביום רביעי, 14.10, את התוכנית להתחדשות עירונית במתחם הנורית בקרית מנחם בירושלים, הכוללת בנייה של 1,700 יחידות דיור חדשות, במקום 646 הדירות הקיימות.

במסגרת הפרויקט ייבנו 19 בניינים ומגדלים בגבהים משתנים, שבין 10 עד 34 קומות. "ניצול הקרקע בתוכנית הינו מיטבי", מציינים בותמ"ל, "תמהיל הדירות מגוון ומכיל דירות קטנות עד 80 מ"ר, וכן דירות בינוניות וגדולות. תמהיל זה יסייע לאוכלוסייה הקיימת ולאוכלוסייה חדשה ורב-גונית להוות חלק מהשכונה. בנוסף, בתחום התוכנית קיימות היום כ-90 יחידות דיור השייכות לדיור הציבורי ומנוהלות על ידי חברת עמידר. התוכנית מחדשת מלאי זה וכוללת דירות חדשות באותו היקף, לרווחת דיירי הדיור הציבורי".

כזכור, כנגד התוכנית הוגשו התנגדויות, בין שאר על ידי המינהל הקהילתי גנים שבקרית מנחם. המינהל אף הגיש עתירה כנגד הפרויקט, שנדחתה. כפי שפורסם ב"כל העיר", בבסיס העתירה הטענה כי מדובר בתוכנית "הכי צפופה ועמוסה במדינת ישראל כולה", שלמעשה אינה מתחשבת בהיתכנות של עומסי תחבורה וחשש מקריסת תשתיות.

מהותמ"ל נמסר כי "התחשיב הכלכלי שנעשה למתחם כולל גם התייחסות לנושאי תחזוקה עתידיים וכולל קרן תחזוקה ל-10 שנים למרבית התושבים שיחזרו למתחם. טרם הגשת התוכנית נעשתה עבודה חברתית מעמיקה במתחם בהובלת המנהלת להתחדשות עירונית בהרל"י אשר ליוותה את התוכנית במשך שנים, ובשיתוף דיירים ובעלי נכסים, אגף תכנון בעירייה, מנהל קהילתי גנים וצוות התכנון. התוכנית מושתתת על עקרונות אורבניים ובראשם עירוב שימושים של מגורים יחד עם מסחר, ויצירת חזיתות בנויות לאורך הרחובות. קומות הקרקע כוללות שטחי מסחר, גני ילדים ושימושים ציבוריים לרווחת התושבים. בנוסף כוללת התוכנית מספר מגרשים לצורכי ציבור אשר יתנו מענה לבתי ספר יסודיים, גני ילדים וצרכי ציבור נוספים. במרכז התוכנית שטח ציבורי פתוח מרכזי אשר מתבסס על הפארק הקיים כיום תוך הגדלתו ושדרוגו".

בנוגע לטענות על חשש מקריסת תשתיות התחבורה, מציינים בותמ"ל כי "המתחם נשען על רשת הרחובות הקיימת תוך הרחבתם והסדרתם לצורך הרחבת מדרכות ומעבר נוח לתח"צ. כמו כן התוכנית מהווה בשורה תחבורתית שמטרתה להקל על עומסי התנועה באזור וכוללת כביש חדש, אשר יחבר בין רחוב קוסטה ריקה לרחוב קוליץ. עוד כלולים שבילים להולכי רגל המחברים את המתחם לרחובות הגובלים ולפארק העירוני המתוכנן בסמוך – 'פארק האסבסטונים'".

ראש העיר משה ליאון מוסר כי "אישור תוכנית מתחם הנורית על ידי הותמ"ל הינה צעד משמעותי בתחום ההתחדשות העירונית בעיר ירושלים. תוך מספר שנים נגדיל באופן משמעותי את מספר יחידות הדיור בעיר וזאת לצד פיתוח מרכזי מסחר, תעסוקה ותשתיות תחבורה. בכך נוכל לתת מענה נוסף לביקושים הקיימים בשוק ולהפוך את השכונות הוותיקות בעיר לרלוונטיות עבור צעירים ומשפחות צעירות. העירייה תמשיך בתנופת הפיתוח ובקידום מיזמי התחדשות עירונית, תשתיות ותחבורה לטובת כלל תושבי העיר".

שר הפנים אריה דרעי אמר בעקבות ההחלטה כי "התחדשות עירונית בירושלים בירתנו היא דבר מבורך ומהווה בשורה גדולה לתושבי העיר ולשכונת קרית יובל בפרט. תושביה הותיקים של השכונה ייהנו מדירות חדשות, מסביבה נעימה, מאזורי מסחר חדשים ומתשתיות תחבורה שיקשרו אותם באופן טוב יותר לשאר חלקי העיר. משרד הפנים בראשותי ימשיך להשקיע ממרצו של הותמ"ל בהתחדשות עירונית, והתוצאה היא הגדלת היצע דיור בר השגה בירושלים. אני גאה ושמח להוביל את המהלך ומקווה לעוד פרוייקטים רבים בירושלים מסוג זה".מתחם הנורית

יו"ר הותמ"ל אדית בר מוסרת: "מדובר בתוכנית דגל בירושלים, אשר מביאה בשורה אמיתית לדיירים המתגוררים במתחם. התכנית קודמה בותמ"ל בלוח זמנים מהיר תוך הקפדה על איכות ויצירת ודאות תכנונית שהינה קריטית בתהליכי התחדשות עירונית מורכבים. אני מודה לעיריית ירושלים על שיתוף הפעולה ההדוק אשר סייע להביא תכנית ישימה שלעת הבשלתה תיתן מענה לדיירים הקיימים ותסייע בפתרון מצוקת הדיור בעיר".

תכנית מתחם הנורית קודמה ע"י עיריית ירושלים, "הרשות לפיתוח ירושלים", המינהלת להתחדשות עירונית ירושלים ובאמצעות משרד ארי כהן אדריכלים ויובל ויצמן ניהול פרוייקטים.

—–

חברת COR גאה לקחת חלק בפרויקט בתור יועץ תפעולי ולהטמיע את מודל החברה – "בינוי תומך תפעול" החל משלבי התכנון כדי לקדם מציאות תפעולית אופטימלית עבור הדיירים, ושמירה על תחזוקת המתחם לאורך השנים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
דילוג לתוכן